Wraz z rozwojem biznesu pojawia się potrzeba poszerzenia kompetencji o strategiczną wiedzę finansową. Dobra wiadomość jest taka, że właściciele firm mają do wyboru znacznie więcej opcji niż tylko zatrudnienie eksperta na etat.
Dzisiaj mogą „zatrudnić” dyrektora finansowego tylko na określoną liczbę dni w miesiącu. I wtedy stają przed wyzwaniem – jak wybrać takiego eksperta?
Dlaczego funkcja dyrektora finansowego w MŚP jest ważna?
Oczywista odpowiedź na to pytanie brzmi: ponieważ dbając o finanse zwiększamy wartość firmy. Poza tym dyrektor finansowy odciąży CEO od spraw finansowych, przez co ten czas będzie mógł być wykorzystany efektywniej na budowę firmy. Co robi dyrektor finansowy przeczytacie na naszej stronie https://cfoservices.pl/oferta/.
Co zatem warto wziąć pod uwagę przy wyborze osoby odpowiedzialnej za finanse w MŚP?
Potrzebujesz wsparcia w finansach firmy?
Umów się na konsultacje
Jak rekrutować dyrektora finansowego?
Dojrzałeś już do decyzji. Potrzebujesz kogoś, kto wesprze Cię w prowadzeniu biznesu i podejmowaniu decyzji od strony finansowej. Co dalej?
Wiele firm zaczyna od opublikowania ogólnego ogłoszenia w portalu albo bezpośredniego kontaktu z firmą rekrutacyjną. Niezależnie, którą z tych opcji wybierzesz, powinieneś zacząć od wyraźnego zdefiniowania potrzeb i określenia czasu, w jakim potrzebujesz wsparcia.
Musisz mieć jednak świadomość, że z taką rekrutacją wiąże się wiele problemów.
Po pierwsze, dość duża „ogólność” wymagań i niemożność ich sprawdzenia w praktyce. Co np. znaczy „strategia finansowa”? Firma rekrutująca nie jest przecież finansistą, tym bardziej klient, szczególnie jeśli pierwszy raz wybiera taką funkcję do firmy.
Po drugie, czas. Proces rekrutacyjny trwa.
I wreszcie, po trzecie – koszty.
Przy wyborze kluczowe są kompetencje (o czym niżej), które często trudno zweryfikować. Poprawne odpowiedzi kandydata na pytania nie wyeliminują ryzyka zatrudnienia niewłaściwej osoby.
Mimo wszystko, wiele firm decyduje się na taki krok. Dlatego zaczyna od sprawdzenia kompetencji.
Jakie kompetencje powinien mieć dyrektor finansowy?
Poszukując kandydata na dyrektora finansowego do MŚP w dowolnej formule powinno się zwracać uwagę na 5 grup kompetencji/cech. Jak wspomnieliśmy wyżej, potrzeby MŚP są specyficzne i wymagają połączenia wielu różnych kompetencji:
- Doświadczenie jako dyrektor finansowy z dużych lub większych średnich firm. Dodatkowym atutem będzie na pewno wcześniejsza praca dla firmy z tzw. wielkiej czwórki lub funduszy VC oraz certyfikat ACCA/CIMA.
- Szerokie i wszechstronne umiejętności i wiedza. Powinny obejmować rachunkowość finansową (czyli księgowość, szczególnie w produkcji oraz umiejętność oceny jakości pracy księgowości), rachunkowość zarządczą i modelowanie finansowe, pozyskiwanie finansowania czy ocenę kontraktów handlowych. Ale ważne jest też szybkie zrozumienie biznesu.
- Podejście hands on. Bo tego wymaga specyfika pracy dla MŚP. Mówiąc wprost, czasem trzeba zakasać rękawy a czasem rozmawiać o biznesie na wysokim poziomie ogólności.
- Praktyczne umiejętności techniczne i merytoryczne. Zależy nam, żeby kandydat na dyrektora finansowego nie zastanawiał się, jak coś zrobić, tylko po prostu zaczął to robić.
- Cechy osobowości, które pozwolą pracować w trybie wymaganym w MŚP. Elastyczność, chęć pomocy, zaangażowanie, otwartość, gotowość do samodzielnej pracy i uczenia się, pełnienia roli konsultanta i doradcy dla Zarządów. To wszystko jest istotne, jeśli chce się wspierać MŚP.
Naszym zdaniem takie kompetencje pozwolą skutecznie wykonywać obowiązki i wspierać MŚP w zakresie finansów operacyjnych oraz strategicznych i wsparcia biznesu.
Jak jednak można się domyślić, niełatwo to sprawdzić osobie, która finansistą nie jest, ale trzeba próbować. Może być też tak, że ktoś, kto nie umie się sprzedać, ma przeciętne cv, może okazać się świetnym finansistą.
Właśnie dlatego taka rekrutacja to czasochłonny, kosztowny i ryzykowny proces.
Jakie są więc inne opcje? Naszym zdaniem MŚP nie potrzebują funkcji dyrektora finansowego na pełen etat i często najlepiej sprawdza się usługa zamiast etatu, czyli Zewnętrzny Dyrektor Finansowy.
Usługa zewnętrznego dyrektora finansowego zamiast etatu
Ok więc, zdiagnozowałaś(eś) swoje potrzeby, nie potrzebujesz osoby od finansów na cały etat i decydujesz się na sprawdzenie opcji zewnętrznego dyrektora/kontrolera finansowego. Jak wybrać taką firmę? Oto, co naszym zdaniem warto wówczas sprawdzić:
- Jakie REALNE doświadczenie w byciu dyrektorem finansowym w dużej firmie mają eksperci takiej firmy? Czyli wracamy do kompetencji.
- Jak taka firma rekrutuje konsultantów? Czy ten proces zapewnia niezbędne, wymienione wyżej kompetencje? Czy oferujący są finansistami z doświadczeniem jak wyżej i umieją ocenić te kompetencje, co zapewni odpowiednią jakość usług?
- Jak elastyczna jest usługa i jak szybko mogę ją dopasować do potrzeb?
- W jakiej formule jest oferowana usługa? jakie będą koszty? czy zapewnia pełen zakres funkcji (dyrektor/kontroler finansowy), z jakich branż pochodzą konsultanci?
- Czy to będzie jedna osoba odpowiedzialna za usługę (z ewentualnym wsparciem firmy) czy też od razu usługa jest proponowana w formie zespołu?
- Czy taki ekspert będzie „w firmie”, będzie członkiem zespołu?
- Czy „mój” konsultant jest zaangażowany w inne projekty i w jakim wymiarze czasu?
- Czy są inne opcje, benefity, jakie oferuje firma w tym zakresie? Jaki jest okres wypowiedzenia?
- Jakie jest podejście do nadgodzin (na początku jest zwykle więcej pracy niż wynika z umowy)?
Odpowiedzi na te pytania są kluczowe. Jeśli partner do takiej współpracy dba o wyżej wymienione obszary kompetencyjne i związane z samą usługą, taka opcja lepiej się sprawdzi w przypadku MŚP i wyeliminuje ryzyko, o którym piszemy wyżej. Podobnie jak dla normalnej rekrutacji, należy określić zakres obowiązków takiej osoby.
W CFOServices bardzo dbamy o powyższe obszary.
Jak my zapewniamy właściwych dyrektorów finansowych?
Dlaczego usługa Zewnętrznego Dyrektora Finansowego w CFOServices jest wyjątkowa?
Podczas rekrutacji w CFOServices niezwykle dużą wagę przywiązujemy do praktycznych, a nie deklaracyjnych, umiejętności konsultantów.
Proces rekrutacyjny w CFOServices jest 3 etapowy:
- Pierwszy etap to wstępna rozmowa o doświadczeniu i oczekiwaniach.
- Etap drugi to zadanie. To jest etap kluczowy. Zaprojektowaliśmy case z zakresu finansów, który ocenia umiejętności.
- Etap trzeci to poszerzona rozmowa o doświadczeniu i stylu pracy.
Proces rekrutacji prowadzimy wspólnie z agencją HR, która ocena miękkie kompetencje. Fakt, że sami jesteśmy finansistami pomaga nam ocenić i wybrać odpowiednie osoby. Dość powiedzieć, że zdarzało nam się nie podejmować współpracy z naprawdę doświadczonymi osobami (jak wynikało z CV), co najczęściej okazywało się na drugim etapie naszego procesu.
Podsumowanie
Najbardziej istotne z punktu widzenia MŚP przy wyborze dyrektora finansowego jest doświadczenie z dużych firm i szerokie kompetencje, ponieważ osoba odpowiedzialna za finanse jest zwykle jedyną taką osobą w firmie. Niezależnie od wybranej formuły trzeba je sprawdzać i naszym zdaniem warto kierować się wspomnianymi wyżej wymaganiami. Jeśli Twoja firma potrzebuje całego etatu, powyższe wskazówki powinny wyeliminować ryzyko zatrudnienia nieodpowiedniej osoby.
W przypadku gdy nie potrzebujesz całego etatu, usługa Zewnętrznego Dyrektora Finansowego w CFOServices zapewni Ci komfort i bezpieczeństwo finansowe.
Rekrutacja jest u nas procesem kluczowym i czasochłonnym. Dlatego odpowiednio zaprojektowana usługa świadczona przez CFOServices dostarcza dużą wartość dla MŚP, obniża ryzyko biznesowe i koszty prowadzenia biznesu, podnosi konkurencyjność i – w efekcie – wartość firmy.